تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی
تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی

تفاوت لوله پلی اتیلن و پی وی سی

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی چیست؟ در این مقاله قصد داریم، ابتدا به به بررسی هر دو نوع لوله بپردازیم، سپس در مورد تفاوت‌ مهم لوله پی وی سی و پلی اتیلن صحبت کنیم . اگر قصد دارید برای پروژه ی خود خرید لوله و تجهیزات لول...

بیشتر ...

بذروکسین
بذروکسین
بذروکسین
بذروکسین

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی چیست؟

در این مقاله قصد داریم، ابتدا به به بررسی هر دو نوع لوله بپردازیم، سپس در مورد تفاوت‌ مهم لوله پی وی سی و پلی اتیلن صحبت کنیم . اگر قصد دارید برای پروژه ی خود خرید لوله و تجهیزات لوله انجام دهید حتما تا پایان این مقاله را مطالعه کنید تا در نهایت بدانیم از نظر اقتصادی و کاربردی کدام به صرفه تر است.

 پلی اتیلن:
لوله پلی اتیلن (Polyethylene Pipe) نوعی لوله ساخته شده از ماده خام پلی اتیلن است. پلی اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است که از واکنش پلیمریزاسیون اتیلن به دست می‌آید. این محصول ها به دلیل ویژگی‌های متنوع و مزیت‌های فنی بالایی که دارند ، در بسیاری از صنایع و کاربردها استفاده می‌شوند.

از مزایای این لوله ها می توان به

 • انعطاف پذیر بودن: دارای انعطاف پذیری بالایی هستند که که این باعث شده به توان ان ها را در سیستم های مختلف کرد.
 • مقاومت شیمیایی: پلی اتیلن در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مانند اسیدها، قلیاها، محلول های نمکی و مواد شیمیایی خورنده مقاوم است. این ویژگی آن را برای کاربردهایی مانند صنایع شیمیایی و تصفیه فاضلاب مناسب می کند و قابل استفاده می کند.
 • مقاومت در برابر ضربه و خوردگی: لوله با مقاومت در برابر ضربه و خوردگی بالا برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت مکانیکی قوی دارند مناسب است و توانایی تحمل ضربات مکانیک بالایی دارند.
 • مقاومت در برابر تاثیرات جوی: پلی اتیلن مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات دما، اشعه ماوراء بنفش و عوامل جوی دارد. این ویژگی ها آن را برای استفاده در فضای باز که مستقیما در معرض تابش قرار دارند مناسب می کند

 

این نوع محصول در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد :
سیستم آبیاری: برای انتقال آب در سیستم های آبیاری باغ، مزرعه و  غیره استفاده می شود. به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، برای حمل و نقل آب های زیرزمینی یا سطحی می تواند بسیار مناسب هستند.
صنعت نفت و گاز: در صنعت نفت و گاز برای حمل و نگهداری انواع مواد مانند گاز طبیعی، نفت خام و مواد شیمیایی استفاده می شود. انها مقاوم در برابر مواد شیمیایی و انعطاف پذیر هستند و آن ها را برای سیستم های لوله کشی در فواصل طولانی و عبور مواد شیمیایی مناسب می کند.
صنعت فاضلاب: در سیستم های فاضلاب نیز کاربرد دارند. به دلیل مقاومت بالا در برابر محصولات شیمیایی، خط و خش و ضربه، برای انتقال ایمن و کارآمد فاضلاب مناسب هستند.
ساخت و ساز: لوله های پلی اتیلن در ساخت و ساز برای انتقال آب سرد و گرم، سیستم های تهویه، سیستم های گرمایش و سرمایش و صنایع ساختمانی استفاده می شود. این لوله ها به دلیل مقاومت در برابر حرارت، فشار و خط و خش برای کاربردهای ساختمانی و لوله کشی مناسب هستند.

 

لوله های pvc 

لوله پی وی سی (PVC) یک مدل لوله پلاستیکی است که از ماده کلراید پلی وینیل ساخته می‌شود. PVC یک پلیمر سخت و غیر الاستیک است که به دلیل ویژگی‌های فنی و اقتصادی، در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لوله pvc نیز ویژگی های مخصوص به خود را دارد از جمله:

 • عایق الکتریکی خوبی است: PVC عایق الکتریکی خوبی می تواند باشد و می‌تواند در کاربردهایی که نیاز به عایق‌بندی الکتریکی دارند، مورد استفاده قرار گیرد.
 • مقاومت مکانیکی: لوله پی وی سی مقاومت نسبی در برابر ضربه، فشار و خراش دارد. این ویژگی آن را برای استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی و انتقال مایعات مناسب می کند.
 • نصب و استفاده آسان: این لوله به دلیل وزن سبک و آسانی در نصب، مورد توجه قرار گرفته است. این لوله‌ها برای استفاده در ساختمان‌ها، سیستم‌های آبیاری، سیستم‌های فاضلاب مناسب هستند.

این دو لوله شباهت هایی نیز به یکدیگر دارند و از مهم ترین آن ها این است که هر دو از ترموپلاستیک تشکیل شده اند.

 

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

 1. اولین تفاوت این دو نوع لوله در حوزه کاربردی آن ها می باشد.
 2. پلی اتیلن بیشتر در صنعت گاز و نفت، پتروشیمی و کشاورزی کاربرد دارد.
 3. لوله پی وی سی در صنعت برق، سیستم های زهکشی و تاسیسات.
 4. PE دوام و مقاومت بالاتری دارند و این باعث میشود عملکرد بهتری را نیز ارائه دهند.
 5. همچنین لوله های اتیلن نشت کمتری نسبت به pvc دارند.
 6. یکی دیگر از مزیت‌ها، نیاز پایین تر به تعداد اتصالات لوله است.. شاید به توان گفت که اتصال‌های دائمی لوله پلی اتیلن، میزان کارآمدی آن را بیشتر کرده است و از نظر اقتصادی بسیار به‌صرفه خواهد بود زیرا به راحتی می توان آن را ها را با یکدیگر ادغام کرد.
 7. پلی اتیلن برای محیط زیست خطر کمتری دارد و با محیط زیست سازگار تر است.
 8. یکی  از تفاوت‌های مهم این دو نوع لوله به خصوص در کشاورزی حساسیت در برابر اشعه نور خورشید است. معمولا لوله های پی وی سی حساسیت بیشتری در مقابل نور خورشید دارد و دوام پایین تر. پس بهتر است از آن‌ها روی زمین استفاده نشود تا به آن آسیبی نرسد اما بالعکس پلی اتیلن در برابر اشعه مقاوم هستند و در سطح زمین طول عمر بیشتری دارند.

از ویژگی های مهمی که باید برای لوله در نظر گرفت وزن است که معمولا وزن‌ لوله‌های پی وی سی در مقایسه با نوع پلی اتیلن بسیار کمتر است. همچنین نصب این نوع لوله‌ها در مقایسه با نوع PE آسان‌تر است.

 

مقایسه قیمت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی

معمولا قیمت مواد اولیه لوله پی وی سی، پایین‌تر از پلی اتیلن است و از طرف دیگر مراحل ساخت لوله PE نسبت بهPVC بیشتر است در نتیجه قیمت لوله های PE همیشه کمی بالاتر خواهد بود.
در این مقاله سعی کردیم درباره تفاوت ها، شباهت ها و ویژگی های این دو نوع محصول صحبت کنیم .
با دانستن این اطلاعات در رابطه با محصولات میتوانید نسبت به نیاز، بودجه و غیره خود بهترین نوع را انتخاب کنید.

مقالات مرتبط

نظر دهید